Kas ir pronācija, supinācija un pārpronācija?
Pronācija
Mūsu ķermenis ir aprīkots ar sistēmu, kas absorbē satricinājumus, un to sauc par pronāciju. Tā ir rullēšana, kas notiek, kad mēs nospiežam kāju uz zemes, un parasti tas sākas uz papēža ārējās puses, pirms tas rullē uz lielo pirkstu. Tā ir svarīga funkcija, kas palīdz sadalīt slodzi, kādai kāja tiek pakļauta.
Fakts, ka mēs pāraprūpējamies vai pārsupinējam, parasti ir iedzimts, un ir svarīgi atcerēties, ka tas ir pilnīgi dabiski. Kaut kādu iemeslu dēļ dažiem cilvēkiem ir spēcīgāki noteikti ķermeņa apgabali nekā citiem, kas var novest pie problēmām. Jūs varat attīstīt traumas, ja izvēlaties nepiemērotu apavu atbilstoši savai pronācijas tipam. Viens veids, kā atrast pareizos apavus, ir izmēģināt dažādas zābakus un sajust, kuri no tiem ir viskomfortablākie.
Pāraprūpēšana
Pie pāraprūpēšanas jūs pamanīsiet, ka pēdas iekšpuse pie potītes pārvietojas iekšā, kad jūs ejat vai skrienat. Taču, kad jūs sēžat atviegloti, pāraprūpētā pēda izskatās pavisam normāli.
Citādi izmaiņas pēdā ir redzamas tikai tad, kad tā ir slodze, un pēdas stāvoklis nemainās tik ļoti, kad ir atbalsts zem pēdas, piemēram, uz paklājiem. Problēma ar pāraprūpēšanu ir laiks, cik ilgi pēda paliek pronācijas kustībā un cik dziļi tā iet; tas traucē pēdai pārvietoties uz supinēšanu.
Katrs solis, ko mēs veicam pāraprūpēšanas gadījumā, rada nelīdzsvarotību ķermenī, kas var novest pie pārmērīgas nolietojuma cīpslām, locītavām, muskuļiem un saitēm.
Tipiski simptomi ir:
- Plantāra fasciīts / papēža spura
- Ahileja cīpslas iekaisums
- Sāpes pēdas zoles
- Atpakaļ sāpes
- Apakšstilbu iekaisums
- Ceļa sāpes
Kā jūs varat pārbaudīt mājās, vai jums ir pāraprūpēšana, mēs izskaidrosim vēlāk šajā rakstā.
Apakšprūpēšana
Pie apakšprūpēšanas jūsu kājām var būt stingrākas un augstas potītes un arkas. Dažos gadījumos, tikai papēdis un pirksti var saskarties ar virsmu. Slodze ir tādēļ lielāka, salīdzinot ar normālu pronāciju. Cilvēkiem ar apakšprūpēšanu ir nepieciešama laba trieciena absorbcija, lai izvairītos no traumām.
Apakšprūpēšanas iemesls bieži ir iedzimts, taču tas var būt saistīts arī ar vājo noteiktu muskuļu vājumu pēdā, potītē vai kājā, ko var izraisīt:
- Neatbilstoši apavi
- Kļūdas korekcija ķermenī
- Pēdas trauma, kas izraisījusi muskuļu vai cīpslu problēmas
Pēda ar pārmērīgu supināciju nespēj pielāgoties virsmai, un muskuļiem ap pēdu ir jāstrādā smagāk, lai saglabātu līdzsvaru. Tas rada spriedzi ķermenī, tostarp teļu, ceļos, gurnos un mugurā, kas var novest pie traumām.
Līdzīgi kā ar pāraprūpēšanu, jūs varat pamanīt apakšprūpēšanu, kad pēda tiek noslogota. Atšķirībā no pāraprūpēšanas, pēda vēršas uz āru pie apakšprūpēšanas.
Ko jūs varat darīt pats:
- Valdiet apavus ar papildu trieciena absorbciju un iespējams papildu atbalstu arkas.
- Izvairieties no augstiem papēžiem vai plānām zolēm. Ja jums ir plānas zoles, iegādājieties ieliktņus papildu atbalstam.
- Izvairieties no ejot un skrienot uz cietas virsmas, piemēram, betona, jo kājas labāk jūtas uz mīkstākām virsmām.
Kā pārbaudīt to pašam
Norādījumi par pārpronāciju:
Ātra metode, lai pārbaudītu, vai jūs pāraprūpēju, ir apskatīt savas kurpes nodilumu. Ja visvairāk nodilums ir uz zolītes iekšpuses pie papēža un lielā pirksta, jums var būt pāraprūpēšana.
Nākamais solis ir noņemt zeķes un pārbaudīt savas pēdas. Vai jums ir zema arka vai plakana pēda? Tas var būt pāraprūpēšanas pazīme.
Norādījumi par apakšprūpēšanu:
Jūs varat arī pārbaudīt savus apavus nodiluma dēļ. Normāla nodiluma gadījumā nodilums sākas ārpus papēža un virzās uz iekšpusi. Ja visvairāk nodilums ir ārpusē, jums var būt apakšprūpēšana.
Tad jums jānoņem zeķes un jāaizvieto kājas mitras. Uzstādiet uz virsmas, kur varat redzēt savu pēdas nospiedumu. Ja ļoti maz arkas ir redzama, jums droši vien ir apakšprūpēšana.
Skrējēja apavi un pāraprūpēšana
Personām ar pāraprūpēšanu vajadzētu izvēlēties apavus ar labu trieciena absorbciju un atbalstu, lai mazinātu pārmērīgu slodzi un novērstu traumas. Mūsu skrējēja apavi ir aprīkoti ar izcilu trieciena absorbciju un atbalstu, ko jūsu kājām nepieciešams, ja jūs pāraprūpējat. Pārbaudiet mūsu skrējēju apavus šeit!
Vēlaties uzzināt vairāk par treniņu apaviem? Skatiet mūsu rakstu par to, kā atrast pareizos apavus!